27. září zemřela legenda a člověk, který byl hrdinou nejen ve filmu - Paul Newman. Většina z nás zná tohoto vynikajícího herce díky jeho roli Butche Cassidyho ve filmu Butch Cassidy a Sundance Kid, kde si zahrál s dalším idolem své generace - Robertem Redfordem. Paul Newman ale nebyl jen skvělým hercem, snažil se dělat svět lepším i ve svém soukromí, a nejen proto mi bude chybět. V následujícím článku se o tomto člověku dozvíte něco více.

 

 

 

 

 

 

 

Paul Leonard Newman se narodil 26. ledna 1925 v americkém Clevelandu. Jeho otec byl německý Žid a matka pocházela z východního Slovenska. Původně se chtěl dát k námořnictvu, ale vstupní prohlídka odhalila (naštěstí pro světovou kinematografii) barvoslepost. Po ukončení herecké školy si Newmana rychle našel Hollywood a brzy přišel první velký úspěch ve filmu Někdo tam nahoře mě má rád (1956), v němž si zahrál boxera Rockyho. Postupně si vybudoval image drsného, ale romantického hrdiny.

Za svoji kariéru natočil na 50 filmů, desetkrát byl nominován na Oscara a dvakrát ho dostal. Poprvé za nejlepší výkon v dramatu Barva peněz (1986), rok předtím si sošku odnesl za celoživotní přínos filmu.

Butch Cassidy

 Na filmovém plátně se naposledy objevil v roce 2002 v dramatu Road to Perdition (Cesta do zatracení). Diváci mohli jeho hlas také slyšet v animovaném filmu Auta (2006), kde propůjčil svůj hlas automobilu Doc Hudson. Letos se snažil ještě režírovat, v plánu měl inscenování hry O myších a lidech v divadelní společnosti Westport Country Playhouse, kterou vlastnil se svojí manželkou Joanne Woodwardovou. Kvůli zdravotním obtížím se však
musel vzdát i této aktivity.

Mezi jeho další slavné filmy patří Frajer Luke (1967), Skleněné peklo (1974) či Hombre... Herec si vyzkoušel i režii, úspěšně například s filmem Harry a syn (1984), k němuž napsal také scénář. Sám měl jediného syna Scotta (jinak samé dcery), který se v roce 1978 předávkoval drogami. Newman poté založil, kromě několika dalších, i nadaci na pomoc drogově závislým.

Nebyl to však zdaleka jen film, čím žil - miloval také sport. Nejvíc ho fascinovala vůně benzínu, k níž poprvé přičichl v roce 1969 při natáčení filmu Vítězství. Brzy začal Newman závodit i bez asistence filmových kamer. Ve výčtu jeho úspěchů vyčnívá druhé místo ve vytrvalostním závodu 24 hodin Le Mans v roce 1979. Jako sedmdesátiletý se stal v roce 1995 nejstarším členem vítězného týmu v dalším motoristickém maratonu - 24 hodin Daytony. Byl také spolumajitelem závodního týmu.

Paul Newman

Newman byl i zdatným obchodníkem. V roce 1969 založil s Barbrou Streisandovou, Sidneym Poitierem a Stevem McQueenem produkční firmu First Artists. Díky tomu, že ho přátelé kdysi prosili o speciální recepty, stal se také "králem hořčic a dresinků". Herec přiznal, že jeho značka Newman´s Own mu vynesla víc než všechny role. Velkou část z miliónových výdělků věnoval na charitu a vzdělání. Ostatně slogan jeho firmy zní: "Nehanebné vykořisťování v zájmu dobra".

Druhou Newmanovou manželkou byla od roku 1958 herečka Joanne Woodwardová, s níž se seznámil při natáčení snímku Dlouhé, horké léto. Měli spolu tři dcery. Jejich na filmovou branži netypicky dlouhý svazek Newman s oblibou komentoval slovy: "Proč bych chodil někam na hamburger, když mám doma šťavnatý steak?" S bývalou ženou Jacqueline Witteovou měl dvě dcery a syna.

Spolu se svým filmovým parťákem Robertem Redfordem, s nímž si zahrál ve dvou nesmrtelných filmech, patřil Newman k legendám, které dokážou stárnout s noblesou.

Paul Newman podlehl jako mnozí další - např. nedávno i Michal Dočolomanský, rakovině plic.

Na svůj náhrobek si navrhl sám i epitaf: "Tady leží Paul Newman, který zemřel jako chudák, protože mu zhnědly oči".

Paul Newman

 

Mrkněte taky na...