Připadá Vám tento herec nějak povědomý? Pak Vám možná učaroval jeho nakažlivý klukovský úsměv ve Filmu Lara Croft: Kolébka života, získal si Vás coby Fantom Opery nebo Vás zaujal coby hrdinný král Leonidas ve velkolepé podívané 300: Bitva u Thermopyl. Tak jako tak, jedna věc na Gerardu Bulterovi budí pozornost - v každém filmu totiž vypadá úplně jinak, ale nikdy nemůžete říct, že byste ho přehlédli. Díky své výraznosti patří k  nejvyhledávanějším hercům jak ve Velké Británii, tak ve Spojených státech.

Pro mě ho objevila moje kamarádka Kelly, která mu neřekne jinak než "my future husband", čili můj budoucí manžel. Sice jsem neviděla Fantoma Opery, ale zato se mi moc líbil v Laře Croft, ve filmu Timeline, kde se coby jeden z archeologů vrátil do minulosti, a tam zůstal s dívkou svého srdce, a v neposlední řadě jako Leonidas v 300, které jsem viděla už nejmíň pětkrát, a i když je to film spíš pro chlapy, díky Gerardu Butlerovi si v něm najdeme něco i my holky.

 

 

 

 

Gerard Butler se narodil v Skotsku a na divadelních prknech debutoval ve dvanácti letech v muzikálu Oliver ve slavném divadle Kings Theatre v Glasgow. V určité životní etapě se vydal studovat práva, u kterých zůstal po sedm let, ale poté se vrátil na divadelní prkna do Londýna. V roce 1996 se objevil v oceňované divadelní adaptaci filmu Trainspotting. Později se objevil ve hrách jako jsou Snatch na prknech Donmar Warehouse a dále v produkci podle Tennessee Williamse Suddenly Last Summer, kde se objevila i Rachel Weisz.

Gerard Butler

U filmu Gerard Butler debutoval v roce 1997 ve snímku Johna Maddena Paní Brownová s Judi Dench. Mezi jeho ranými filmy najdeme například Fast Food a Bílé lži, v roce 1999 hrál v Adaptaci Čechova The Cherry Orchard a ve filmu Harrisonovy květy.

Gerard ButlerV roce 2004 se Butler objevil v titulní roli filmové verze muzikálu Andrewa Lloyda Webera Fantom opery. Díky roli v nezávislém filmu Dear Frankie s herečkou Emily Mortimer si získal velmi vřelé uznání kritiky. Snímek se poprvé promítal na MFF Cannes v roce 2004. V Butlerově filmografii dále najdeme snímky jako Beowulf & Grendel, Životní zápas, Timeline: Proud času, Lara Croft Tomb Raider: Kolébka života a Království ohně. Roku 2007 ztvárnil postavu Leonida ve snímku 300: Bitva u Thermopyl (režie Zack Snyder), který vychází ze stejnojmenného komiksu scénáristy Franka Millera.

V poslední době hrál v dramatickém thrilleru Butterfly on a Wheel, který vypráví o únosu dítěte, jenž naprosto rozloží dosud klidný život jedné rodiny. Film byl uveden ve druhé polovině roku 2007 a dále v něm hrají Pierce Brosnan a Maria Bello. Režie se ujal Mike Barker. Film byl vydán v ČR na DVD v březnu 2008 pod názvem Klub vyděračů.

Butler ve stejném roce dokončil natáčení dramatického filmu P.S. I Love You v režii Richarda LaGravenese s Hilary Swank, jejíž umírající manžel zanechal několik dopisů, ve kterých se jí dopředu snaží pomoct vyrovnat se se ztrátou. Film byl uveden v prosinci 2007 (i v ČR), na DVD byl v ČR vydán v červnu 2008.

V červenci r. 2008 se do českých kin dostává rodinný film Nim's Island (v české verzi Zapomenutý ostrov, světová premiéra byla v dubnu 2008), kde hraje dvojroli otce hlavní hrdinky Nim (Abigail Breslin) Jacka Rusoea a románového hrdiny Alexe Rovera autorky Alexandry Roverové (Jodie Foster).

1. 9. 2008 byla světová premiéra filmu G. Ritchieho RocknRolla (česká premiéra je plánována na leden 2009), kde hraje hlavní roli gangstera One Two (ve filmu hraje i český herec Karel Roden). Již natočen je dále akční film Game a romantická komedie The Ugly Truth, v nichž hraje hlavní role (v The Ugly Truth hraje hlavní ženskou roli Katherine Heigl).

Legendární scéna z filmu 300: This is Sparta!

Webová stránka:

http://www.gerardbutler.net/

Další fotky:

Gerard Butler

Leonidas 300

Lara Croft

 

Mrkněte taky na...