teplotu není potřeba hned srážet

Léto je za námi a před námi je podzim. Období barev, padání listí a sbírání kaštanů. S podzimem je ale spjaté období viróz a chřipek, které trápí snad nejvíce děti.

S chladnějším počasím přichází nachlazení, které se mnohdy v dětském kolektivu přemění ve virózy a v dětském kolektivu to pak zasáhne převážně všechny děti.

Virózy jsou většinou spojeny i se zvýšenou teplotou až horečkou. Snad žádný rodič nemá rád, když je jeho dítě nemocné, zvláště pak když se pere s vysokými horečkami.
Nejraději byste dítěti očarovali, aby bylo hned zdravé, nebo alespoň podali léky na sražení teploty. Víte ale, že horečka má v těle svůj smysl a není dobré jí hned srážet?

Horečka není nemoc

Vždy je dobré zachovat klid a nepanikařit. Horečka není nemoc, teplotou nebo horečkou dává jen tělo najevo, že v těle není něco v pořádku. Horečka je obranný mechanismus těla, při kterém startuje imunitní systém, který bojuje s přicházející nemocí.

Zvýšená teplota je v rozmezí 37-38 °C, naměříte-li 38,5 °C a více, pak už se jedná o horečku. Teplota nad 40,5 °C už je velmi závažný až život ohrožující stav, který se nazývá hyperpyrexie a je třeba ho neprodleně řešit. Nejlépe volat záchrannou službu, zvláště pak u dětí či starších lidí.

Nesrážejte hned

Teplota je většinou spojená s virovou či bakteriální infekcí. Mnohdy ji ale může způsobit i neinfekční onemocnění spojené se zánětem. Jakmile dojde v těle k zánětlivému procesu, termoregulační systém v mozku teplotu zvýší. V tom důsledku pak tělo aktivuje imunitní systém, který tlumí množení bakterií a virů.

Teplota, zvláště u dětí, je vyčerpávající. Jde-li ale o zvýšenou teplotu, která nestoupá nebo netrvá už dlouhou dobu, je vhodné jí nechat, aby klesla sama, až imunitní systém „dobojuje“.
Pakliže teplota stoupne na více než 38 °C a neklesá, pak je vhodné horečku začít srážet vhodnými antipyretiky (paralen, panadol, ibuprofen, nurefon).

Jak správně měřit?

U kojenců a malých dětí je nejlépe měřit v konečníku. Nezapomeňte ale od naměřené teploty odečíst 0,5 stupně. Větší dítě, které udrží teploměr v podpaží, můžete měřit tam. Zde už ale 0,5 stupně neodečítáme. Na trhu jsou i teploměry, které měří bezdotykově, z vlastních zkušeností ale mohu říct, že nejsou zcela přesné. Jako matka dvou dětí vím, o čem mluvím. Tento teploměr používám jen v noci, a to jen tehdy, pokud se mi dítě nezdá a já nemám jistotu, jestli dítě teplotu skutečně má nebo ne. Jako nejpřesnější mi stejně vždy vyšel rtuťový teploměr, který mám ještě z dob mého dětství.

Jak lze srážet horečku?

Chcete-li podpořit u srážení horečky léky nebo než léky vůbec podáte, chcete vyzkoušet ochlazení, pak můžete vyzkoušet zábaly, vlažné rychlé koupele nebo sprchy. NIKDY však tuto metodu nepoužívejte v případě, má-li dítě mramorovou kůži nebo studené až ledové končetiny!

Při teplotě či horečce je nezbytně nutné dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci! Zdá-li se vám dítě apatické, s poruchou vědomí nebo se mu objevily krvavé skvrnky na těle, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Vždy nechte zkontrolovat dítě mladší 3 měsíců s teplotou nad 39 °C a starší děti s teplotou neklesající déle než 3 dny.

Léky je třeba podávat s opatrností

Léky srážející teplotu vždy podávejte dle hmotnosti, nikoliv dle věku. Každé dítě v daném věku váží jinak. U malých dětí je odlišná hmotnost, hydratace, mají jinou skladbu jednotlivých látek v těle. Proto opravdu vždy dodržujte daný předpis na léku. Nevíte-li si rady nebo si nejste jistí? Pak se domluvte vždy s lékařem!

Pevně věřím, že vám tento článek pomohl. Všem rodičům přeji mnoho sil v podzimním období, kdy jsou bacily na každém kroku. Mějte na paměti, že zvýšená teplota posiluje imunitní systém vašeho dítka a že i podzim má své kouzlo, ne jen bacily:-).

Nejnovější články na Bizy-bee