Benedict CumberbatchKaždý, kdo alespoň trochu sleduje televizi nebo zajde občas do kina, se už určitě setkal se jménem Benedict Cumberbatch.

Hlavní hrdina televizního Sherlocka se celým jménem jmenuje Benedict Timothy Carlton Cumberbatch. Tento charismatický anglický herec se narodil 19. července v roce 1976 do herecké rodiny (matka Wanda Ventham a otec Timothy Carlton). Studium započal na soukromé škole Brambletye v západním Sussexu a dokončil na univerzitě v Manchesteru. V herectví se dále vzdělával na Londýnské Academy of Music and Dramatic Art. Během studií si udělal roční pauzu, kterou strávil výukou angličtiny v klášteře v Tibetu.

Na prkna, která znamenají svět, se poprvé postavil v roce 2001.

Za roli Victora Frankensteina a jeho monstra ve hře Frankenstein získal cenu Olivier Award.

Z televizních počinů patří mezi nejzdařilejší seriál Hawking. Za roli světoznámého fyzika získal cenu Zlatá nymfa a byl nominovaný na ceny BAFTA (Britská Akademie Filmového a Televizního Umění).

Do povědomí českých diváků se jistě zapsal právě běžícím seriálem BBC Sherlock. Postava famózního detektiva, který pochází z pera sira Arthura Conana Doyla, proslavila Benedicta po celém světě.

Účinkoval také v úspěšných celovečerních filmech - Nezlomná vůle, Králova přízeň, Pokání, Třetí hvězda, Válečný kůň, Síla lásky, Jeden musí z kola ven. V roce 2013 jste ho mohli zaznamenat ve filmech Hobit: Šmakova dračí poušť, Start Trek: Do temnoty a 12 let v řetězech.

Z filmů, na jejichž premiéru budeme netrpělivě čekat tento nebo příští rok, stojí za zmínku například Hobit: Tam a zase zpátky, Everest, The lost City of Z nebo třeba Flying horse.

V soukromém životě neměl příliš štěstí. V roce 2011 se po dlouhých 12 letech rozešel s přítelkyní Olivii Poulet, která se mimochodem objevila v jednom díle Sherlocka.

Benedict Cumberbatch se také angažuje v mnoha charitativních projektech.

Mrkněte taky na...