PMSAč si pomalu zvykáte na "jiný stav", jak se někdy těhotenství říká, mohou Vás stále překvapit nebo dokonce zaskočit pocity a stavy, se kterými si nebudete vědět rady nebo nebudete vědět, jak na ně reagovat.

Bolest hlavy v těhotenství

Pokud na bolesti hlavy obvykle netrpíte, tak v těhotenství se s nimi můžete naopak setkávat častěji. Mírná bolest hlavy se dá vydržet, pomoci si můžete zvýšením příjmu tekutin nebo procházkou na čerstvém vzduchu. Nepouštějte se však do experimentů s medikamenty. Poraďte se v lékárně nebo se svým lékařem, jak si od bolesti hlavy (hlavně v prvním trimestru) pomoci.

Pokud Vás časté bolesti znervózňují, navštivte svého lékaře. Doporučí Vás na neurologické výšetření, aby se zjistilo, zda není příčina bolestí hlavy v mozku nebo například v blokaci krční páteře.

Ranní nevolnosti

O nevolnosti v těhotenství se většinou mluví v souvislosti s prvním trimestrem a s ranními hodinami, ale pokud byste se zeptala několika málo maminek, jistě se dozvíte, že nevolnosti v těhotenství se neomezují jen na ráno a na první trimestr. Spousta maminek zažívá pocity na zvracení po celý den a až do vysokého stupně těhotenství. Jestliže opravdu v žaludku nic neudržíte a celkově se necítíte úplně v pohodě, určitě navštivte svého lékaře nebo požádejte o pomoc dietologa, abyste se zaměřili na úpravu Vašeho jídelníčku. Časté zvracení může vést k dehydrataci, proto doplňujte tekutiny, jak jen můžete. Jestliže je v sobě neudržíte, s návštěvou lékaře neváhejte.

Citlivá pokožka, svědění kůže

Pravděpodobně bude Vaše pokožka během těhotenství reagovat odlišně na kosmetiku, kterou jste až dosud používala. Zaměřte se proto na hypoalergenní přípravky, jejichž užívání eliminuje alergickou reakci pokožky. Důležité je také nošení oblečení z přírodních materiálů. Důvodem svědění může být i tvorba strií, které ovšem nepředstavují zdravotní problém. Ke zmírnění vzniku strií promázávejte kůži na namáhaných místech vhodným tělovým mlékem. Nadměrná svědivost může také znamenat cholestázu, nazývanou také těhotenská žloutenka. Objevuje se v posledním trimestru a jedná se o neinfekční zánět jater. Příznakem tohoto onemocnění je ztmavnutí moči, zežloutnutí pokožky a nadměrné svědění dlaní, plosek nohou a břicha.

Otoky v těhotenství

S blížícím se koncem těhotenství Vás mohou překvapit oteklé prsty, zápěstí, kotníky nebo celé nohy. Toto celkové "rozšíření do prostoru" je dáno z valné většiny nárůstem hmotnosti a rychleji pracujícím krevním oběhem. Nicméně otoky mohou být i známkou preeklampsie. Mezi další příznaky tohoto onemocnění patří vysoký krevní tlak a výskyt bílkoviny v moči. Jestliže na sobě pozorujete otoky dolních končetin již o rána a otékají Vám i víčka a celý obličej, co nejrychleji navštivte lékaře, aby včas odhalil preeklampsii a doporučil léčbu.

Krvácení v těhotenství

Slabé krvácení během těhotenství se může vyskytnout a nic neznamenat, ale může se jednat i o situaci, kdy jde o vážnější příčinu. Začátky těhotenství jsou u mnoha žen provázeny právě slabým špiněním, které se může objevit v době očekávané menstruace, nebo je příčinou infekce. Se špiněním se setkáte i například, pokud máte silnou rýmu a často vysmrkáváte. Tlak způsobuje lehké špinění a po odeznění rýmy samo skončí. Nicméně silnější krvácení může znamenat samovolný potrat nebo mimoděložní těhotenství, proto při jakékoliv pochybnosti volejte svého lékaře. Na konci těhotenství zase může zase znamenat otevírání porodních cest. Cítite-li nejistotu, obraťte se na svého lékaře, který Vás vyšetří a určí důvod krvácení nebo špinění.

Milé čtenářky, přečtěte si i další články, které se týkají těhotenství a dozvíte se spoustu nových informací, kterými si rozšíříte svoje znalosti o těhotenství a porodu.