Rádi byste svému dítěti pořídili cyklistickou helmu, ale přesně nevíte, na co se máte při její koupi zaměřit? Rádi Vám pomůžeme s rozhodováním, která je ta pravá.deti

Bezpečnost je na prvním místě!

Cyklistickou helmu musí u nás ze zákona používat děti do 18 let věku.  Její používání se však stalo samozřejmostí i u většiny dospělých cyklistů. Zranění hlavy jsou bohužel v cyklistice velmi častá a také nebezpečná. Proto neváhejte a vybavte své dítě kvalitní helmou nejen pro jízdu na kole, ale i na odrážedle, koloběžce či kolečkových bruslích.

Certifikace

Stejně jako například helmy lyžařské, tak i cyklistické helmy musí být v ČR certifikovány. Pro cyklohelmy platí speciální norma ČSN EN 1078 a údaj o jejím splnění musí být vždy viditelně vyznačen přímo na helmě. Má-li helma certifikaci, můžete se spolehnout, že splňuje svoji ochrannou funkci.

Technologie výroby

Jeden z nejzásadnějších rozdílů mezi helmami spočívá v jejich výrobě. Buď se vyrábějí technologií in-mold, tzn. vstřikováním expandované polystyrenové pěny do plastové skořepiny, kdy ke spojení obou částí dochází za vysokých teplot a tlaků, nebo obyčejným lepením polystyrenové vložky do vnější skořepiny. In-mold helmy mají lepší fyzikální vlastnosti, jsou lehčí, trvanlivější, ale také i o něco dražší.

Váha

Dalším důležitým prvkem, na který nezapomínejte, je hmotnost helmy. Vzhledem k tomu, že dítě může mít helmu na hlavě i několik hodin denně, je důležité, aby vážila co nejméně. Příliš těžké helmy pak nadměrně zatěžují dětskou krční páteř, což může mít negativní zdravotní následky. Dají se koupit i helmy o váze pouhých 220 gramů!

Systém odvětrávání

Děti helmy často používají v horku a navíc i během intenzivní fyzické aktivity, takže se hlava bude zahřívat i potit. Aby se tak nestávalo, je vhodné, aby helma měla ventilační otvory. U otvorů si všímejte jejich počtu a velikosti, ale také i jejich uspořádání. V přední (čelní) části se přes otvory nasává studený vzduch, který skrz helmu obteče speciálními kanály a zadní částí pak ohřátý odchází ven. Drobným, ale dobrým řešením je umístění síťky v předních otvorech, které pak zamezují vniknutí nepříjemného hmyzu pod helmu.

Zapínání

Samotné zapínání helmy by mělo být jednoduché a dobře ovladatelné, aby i dítě bylo schopno si helmu bez problémů zapnout. Řemínky kolem uší by neměly přijít do kontaktu s ušima, aby nedošlo k jejich podření. Jejich individuální nastavitelnost by měla být samozřejmostí. Platí pravidlo, že při zapnutí helmy pod bradou by se za řemínek měly vejít maximálně dva prsty!

Velikost helmy

Při koupi cyklistické helmy by určitě mělo být přímo i dítě, kterému je helma určena, aby si ji samo mohlo vyzkoušet.
Helmy většinou disponují mechanismy pro nastavení velikosti v rozpětí až několika centimetrů. V zadní části to bývá otočné kolečko. Helmy pro nejmenší děti zase často mají elastické pásky, které se samy přizpůsobí velikosti hlavy. Samotná helma musí na hlavě sedět „na těsno“, ale ne tak, aby tlačila! Při předklonu s nezapnutou helmou na hlavě by měla zůstat na hlavě.
Nezapomeňte také na správnou pozici helmy na hlavě! Helma by měla být vodorovně na hlavě, aby se přední část helmy nacházela přibližně uprostřed čela. Možná jste si všimly, že některé děti mají helmu nasazenou na hlavě šikmo vzadu, kdy čelo není chráněno. Helmu zároveň nasaďte a dotáhněte dítěti tak, aby se nehýbala.

Doplňky

Jedním z vhodných doplňků jsou multifunkční šátky, které se můžou nosit pod helmou v chladnějším období a chránit tak dětskou hlavu před chladem i větrem. Dále to mohou být různé blikačky. Některé helmy již na ně mají připraven úchyt, jiné je mají i integrované. Nezapomínejte, že takto vybavené dítě je při pohybu v místech s automobilovým provozem lépe vidět.