V létě se bez opalovacích přípravků rozhodně neobejdete, obzvlášť pokud se chystáte dovolenou strávit u moře.rakovina kuze

Pozor na jemnou dětskou pokožku!

Pokožku dětí musíte chránit ze všeho nejvíce, protože dětská pokožka je vůči slunečnímu záření náchylnější než dospělá. Navíc mějte na mysli, že všechna spálení si kožní buňky pamatují po celý zbytek života. Děti do jednoho roku by se měly přímému slunečnímu záření vyhýbat co nejvíce, proto je primárně důležité být s nimi ve stínu. Starší děti, u kterých není reálné držet je v zastíněném prostoru, pak nutně potřebují pokrývku hlavy, popřípadě sluneční brýle.

Protože se však při pobytu venku téměř nedá před škodlivým UV zářením schovat (navíc nezapomínejme, že částečně působí i ve stínu!), doporučuji si pořídit kvalitní dětský opalovací krém (nebo sprej, mléko, olej). Kvalitní opalovací krémy obsahují mikropigmenty, které vytvářejí na kůži jemný neviditelný film odrážející nebezpečné UV paprsky a spolehlivě tak chrání pokožku.

Dále doporučuji vyvarovat se chození na slunce mezi 11 a 15 hodinou, kdy je riziko spálení nejvyšší.

Pár základních informací a rad, které se týkají opalování!

Druhy slunečního záření:


UVA – méně nebezpečný druh záření. Podporuje tvorbu vitamínu A a D, ale způsobuje rychlejší stárnutí pokožky a proniká také do znamének a kožních vrásek. Je-li uveden symbol „UVA“ na obalu, znamená to, že výrobek má rozšířenou ochranu právě proti tomuto záření.
UVB – jedná se o nejnebezpečnější záření, způsobuje na pokožce zhoubné i nezhoubné nádory a další poškození kůže. SPF (Sun Protection Factor) na obalu přípravků určuje ochranu čistě jen vůči UVB.

Stupně ochrany:


Nízká ochrana – SPF 6, 10
Střední ochrana – SPF 15, 20, 25
Vysoká ochrana – SPF 30, 50
Velmi vysoká ochrana – SPF 50+

Jakou výši ochrany tedy zvolit?


Faktor si zvolíme nejen podle svého fototypu, zdravotního stavu a pokožky, ale také podle místa i ročního období použití. Jestli Vás trápí sluneční alergie, popř. jiné kožní nemoci, doporučuje se používat nejvyšší ochranný faktor. U dětí se doporučuje alespoň SPF 30, lépe SPF 50, 50+.
U dětí navíc platí dvojnásob pravidlo o nepoužívání prošlého nebo dlouho otevřeného opalovacího přípravku. Skladovat by se měly v neprůsvitné nádobě při teplotě do 25 °Celsia. 

Jak často děti mazat?


Aby krémy dobře fungovaly, je zapotřebí je používat v dostatečném množství. Obecně se říká, že u dospělého člověka stačí k natření 36 gramů (tj. cca 7 čajových lžiček). U dětí pak postačí méně, úměrně jejich velikosti. Ideální doba k nanesení krému je 15 až 30 minut před samotným vystavením se slunci, a také natření cca každé dvě hodiny znovu opakovat. Neexistuje totiž žádný opalovací přípravek, který by nás ochránil celý den. Přípravky se totiž také smývají z kůže potem, vodou, utřením do ručníku, deky apod. Na některých přípravcích se dočtěte, že jsou voděodolné, ale nezapomínejte, že např. při dlouhém koupání v moři nebo při sprchování s mýdlem je nutné kůži natřít znovu.

Mrkněte taky na...