detiŠkolní rok pomalu začíná a vy už se dopředu děsíte, že by si mohlo Vaše dítko donést z kolektivu domů vši? Nebojte se, dáme Vám pár rad a tipů, jak se vším vyhnout, a když už je dostanete, jak na ně.

FAKTA O VŠÍCH

Veš dětská (Pediculus capitis), žije ve vlasaté části hlavy a velmi rychle se množí. Jmenuje se sice dětská, ale vyskytuje se i u dospělých. Napadení vší dětskou je onemocnění, které se označuje jako pedikulóza. Velikost dospělé vši dětské je asi 3 mm (asi jako takové sezamové semínko), její ranné stádium se označuje „hnida“ a vypadá jako hnědé vajíčko přichycené na vlasu. Dospělá veš saje 3 – 5 krát denně krev, samice žije maximálně měsíc, během kterého naklade až 50 vajíček (hnid), samci žijí o něco kratší dobu. Za 7 – 11 dnů hnida praskne a vylíhne se nymfa, která se celkem 3 krát svléká a za 8 dní dospívá. Pokud veš nenajde nového hostitele, zhruba po 18 hodinách ztrácí schopnost sání krve v důsledku dehydratace.

JAK ZJISTÍME, ŽE MÁ NAŠE DÍTĚ VŠI?

  • na problém Vás upozorní až svědění, způsobené larvami, ale i dospělými jedinci, kteří sají několikrát denně krev z pokožky hlavy. Děti se potom na hlavě drbou, až škrábou, čímž může dojít i ke vzniku infekcí (vši samy o sobě infekce nepřenášejí, ale rány z rozškrábání se můžou zanítit).
  • dále děti bývají neklidné, ospalé, nepozorné.
  • někdy dětem připadá, že je hlava lechtá, jak vši prolézají po hlavě, hlavně po uložení do postelí.

Vši se často vyskytují v čepicích (např. když visí čepice vedle sebe v šatně, mají vši dost času přelézt, nebo když si děti mezi sebou čepice půjčují), ale třeba také při návštěvě kina na opěradlech sedadel.

JAK PŘEDCHÁZET NAKAŽENÍ VŠÍ?

  • jestliže víte, že se např. ve škole vši vyskytly, je dobré dávat dětem do vlasů přípravek Quit Nits Spray (přírodní přípravek, funguje jako repelent), Diffusil H Prevental nebo pár kapek levandulového či Tea Trea oleje (aplikovat do pěšinek a nezapomenout taky dát přípravek za uši, kde se často ve větším množství vyskytují), protože těmto vůním se vši vyhýbají.
  • u chlapců velmi pomáhá, když jsou ostříhaní. V 1 cm dlouhém vlasu se vši neudrží. A u holčiček, po nichž nemůžeme „jen tak“ chtít, aby se ostříhaly, se doporučuje nosit vlasy spletené, nikoli rozpuštěné.

JAK NA TO, KDY UŽ VŠI MÁME?

Jestliže objevíte u své ratolesti vši a hnidy, pak Vám nezbývá nic jiného, než začít bojovat. Připravte se na dlouhou a trpělivou práci.

  • hnidy z vlasů nedostanete jinak, než ručním odstraněním nehty (prsty) nebo vyčesáváním hřebenem, tzv. všiváčkem. Doporučuje se vyčesávat navlhčené, mokré vlasy nad vanou či bílým ručníkem, aby byly hnidy vidět. Na suchých vlasech totiž vši dobře drží. (Na trhu existuje i elektronický všiváček, funguje na principu el. napětí mezi zuby hřebenu, které při dotyku ničí vši i vajíčka).
  • pokud se neodstraní hnidy, následné používání přípravků proti vším moc nepomůže.
  • dále na vlasy používejte šampóny proti vším, pečlivě čtěte příbalové letáky, aby fungovaly. Dobré zkušenosti jsou s následujícími: Liquido Duo Forte, Paranit, Capissan Forte. Někteří doporučují použít šampón Orthosan na psy a kočky (je jen na Vás, jestli jej na hlavu svého dítěte použijete). Naše babičky třeba také používaly zábaly z petroleje, ale po nich bývá kůže na hlavě spálená.
  • to všechno opakovat za 2 – 3 dny, po dobu 3 týdnů.
  • důležitou součásti boje proti vším je také dodržování hygieny. Každodenní praní povlaků z polštářů, nejlépe jejich vyvařování, žehlení. To, co nejde vyprat, se doporučuje dát do mrazničky.

Nepropadejte panice, že se vší nezbavíte. Buďte trpěliví, chvilku to bude trvat, ale úspěch je při správném postupu zaručen.

Máte nějaký vlastní vyzkoušený způsob jak na vši? Podělte se o něj s námi v diskuzi pod článkem!

Mrkněte taky na...