Pokud vás v blízké době čeká porod, jistě jste již přemýšlela, jak utlumit porodní bolest a zaslechla jste i něco o tzv. epidurálu.

Epidurál, neboli epidurální analgezie, se stala jednou z nejčastěji používaných metod ke snížení bolestí v první době porodní. Ačkoliv je bolest přirozenou součástí porodu, v dnešní době již nemusíte zbytečně trpět. Porod s epidurálem se stává čím dál populárnější, v dnešní době s ním již rodí cca 50% matek a na velkých klinikách až 80% všech rodiček. Ve vetšině porodnic navíc nepovažují epidurální analgezii za nadstandardní službu a nepožadují za ni úhradu.

V tomto článku se dozvíte, co to epidurální analgezie je, kdy se používá, kdy ji nelze použít, a jaké jsou její výhody a nevýhody.

Co je to epidurální analgezie?

Při podání epidurální analgezie dochází k znecitlivění nervů, které v míšním kanálu odstupují z míchy a vedou do břicha.

Epidurál podává anesteziolog na základě indikace porodní asistentky či lékaře. Ve většině porodnic je nepřetržitě k dispozici, pokud ale hodláte rodit v menší nemocnici, je dobré si zjistit, jak to u nich chodí předem.

Vzhledem k tomu, že aplikaci epidurální analgezie předchází odběr krve a její rozbor, je vhodné upozornit porodní asistentku, že budete chtít epidurál už u příjmu. Jak např. uvádějí v brněnské Bohunické nemocnici, rozbor krve trvá různě dlouho podle toho, v jakou denní dobu přijedete - v noci půl hodiny, přes den kvůli náporu práce v laboratořích i hodinu až dvě. Proto by se mohlo stát, že v době, kdy se rozhodnete epidurál, už to nestihnete, protože budete příliš otevřená (viz níže).

Kdy se používá epidurální analgezie?

Epidurální analgezii lze aplikovat na žádost rodičky, ale i v různých dalších případech jako je např. porod koncem pánevním, porod dvojčat, porod velkých dětí (nad 3,5 kg), při předčasném porodu nebo při porodu, kdy hrozí riziko sníženého průtoku krve placentou, matka má vysoký krevní tlak, těhotenskou cukrovku nebo poruchy krevní sráženlivosti.

Kdy nelze použít epidurální analgezii?

Epidurál je v zásadě možné podat prakticky všem těhotným s několika výjimkami, jimiž jsou například deformovaná páteř bederní, infekce kůže v místě vpichu, těžká porucha srážlivosti krve a jiné komplikace.

Možná jste od kamarádky nebo známé slyšela, že chtěla epidurál, ale už ho nestihla. I to se může stát. Epidurál lze aplikovat pokud jste otevřená od 3 cm do zhruba 7 - 8 cm. Pokud se dostanete do porodnice pozdě a vaše porodní cesty jsou již otevřeny příliš, pak se může stát, že vám již epidurál nedají.

Jak probíhá aplikace epidurální analgezie?

Epidurální analgezie se podává mezi kontrakcemi v poloze vsedě nebo na boku. Nejprve se umrtví kůže (pocítíte jen malé píchnutí jako od včely). Poté se oním umrtveným místem v oblasti bederní páteře vede jehlička do prostoru mezi obratli nad míšní obaly, do tzv. epidurálního prostoru. Toto už nebolí, jen trochu tlačí, ovšem při samotné aplikaci jehly už bolest necítíte.

Tenkou jehlou se do epidurálního prostoru zavede hadička, která se vyvede nad ramenem. Do té vám cca po 1 až 1.5 hodiny mohou přidávat další dávku znecitlivující látky. Celkem vám mohou přidat až čtyřikrát. Hadičku vám odstraní několik hodin po porodu.

Mýty kolem epidurální analgezie

Při epidurálu musíte ležet. Po podání epidurální analgezie nemusíte vždy ležet. Záleží na dávce znecitlivující dávky. Mohou vám nabídnout epidurální analgezii, při níž se zablokuje přenos bolesti a současně bude zachována schopnost pohybu a ovládání močového měchýře.

Hrozí vám ochrnutí. Je prakticky nemožné, aby epidurální analgezie způsobila ochrnutí. Nenašly se žádné důkazy o tom, že by ženy, kterým byla podána epidurální analgezie, měly častější bolesti dolního úseku páteře.

Nebudete moci tlačit. Není pravda, že když nebudete cítit kontrakce, tak nebudete moci tlačit. Sice není jednoduché tlačit bez pocitu silného nucení, ale jde to.

Výhody a nevýhody epidurální analgezie

Tak jako různé metody porodu a různé polohy, i epidurální analgezie má svoje pro a proti.

Výhody epidurální analgezie

  • Tlumí bolest.

  • Uvolňuje pánevní svalstvo, čímž může porod urychlit až o polovinu.

  • Odstraňuje stres.

  • Nepřímo snižuje riziko hypoxie a zlepšuje placentární průtok.

  • Při císařském řezu vám umožní hned vidět dítě a pochovat si ho.

Nevýhody epidurální analgezie

  • Bolest hlavy postihuje 1% případů.

  • Znecitlivění jen poloviny břicha (tzv. inkompletní blok).

  • Ztráta kontroly nad močovým měchýřem.

  • Třesavka - vyskytuje se u až 20% žen.

Články o epidurální analgezii

Článek o epidurální analgezii na Babyonline.cz

Článek o epidurální analgezii Porodnici.cz

Článek o epidurální analgezii na Porodnice.cz

Článek o epidurální analgezii na Vasedeti.cz

Porod ve spinální anestezii

Neuroaxiální anestezie u císařského řezu


Další zajímavé články:

Jak snížit bolest při porodu?

Rh-faktor negativní a jeho vliv na těhotenství

Jak rozpoznat ovulaci?

Jak rozpoznat těhotenství?

Jak ovlivnit pohlaví dítěte před početím?

Jak vzniká vícečetné těhotenství

12 věcí, které Vám usnadní otěhotnění

Jak poznat mimoděložní těhotenství?

Mrkněte taky na...