laryngitida kasel

Laryngitida je nejčastější příčinou hospitalizace kojenců a batolat. Jde o běžné, avšak velmi závažné onemocnění. V nejtěžších případech může dojít i k udušení dítěte.

Možná jste už o této závažné nemoci něco zaslechli, možná právě potkala vaše dítě a chcete se dozvědět, jak ji poznat a hlavně, co v takovém případě dělat.

V tomto článku se dozvíte, co je to laryngitida, jak vzniká a jaké jsou její projevy, jak se léčí a jak poskytnout dítěti první pomoc, když dostane záchvat a začne se dusit. A hlavně, co dělat, abyste laryngitidě předcházeli.

Co je to laryngitida?

Jako laryngitida se označuje zánět horního úseku horních cest dýchacích, tedy hrtanu. Laryngitida postihuje hlasivky včetně jejich okolí.

Následkem virové infekce sliznice horních cest dýchacích a hrtanu včetně hlasových vazů a hrtanové příklopky zduří, dochází k tvorbě hlenů a zúžení průměru hrtanové části dýchací trubice, která má u kojenců jen 1 cm.

Laryngitida se nevyhýbá ani batolatům a předškolním dětem, udeří obvykle na jaře a na podzim. Bohužel ani po vyléčení nevznikne proti této nemoci imunita, takže se může vracet.

Akutní virová laryngitida se obvykle sama vyléčí během několika dnů. Pokud ne, pak se zřejmě jedná o přídavnou bakteriální superinfekci a v tom případě je potřeba nasadit antibiotika.

Jak vzniká laryngitida?

Za vznik laryngitidy stojí nejčastěji virová /vzácně i bakteriální/ infekce horních cest dýchacích. Zánět hrtanu ale obvykle nevznikne samostatně, nýbrž provází onemocnění průdušek, zápal plic nebo chřipku.

K tomu může laryngitidu vyvolat i přílišná námaha hlasivek, nebo po podráždění hrtanu kouřem z cigaret. Někdy může být laryngitida způsobena i alergickou reakcí, a přispět může i znečištěné ovzduší.

Jak se projevuje laryngitida?

Laryngitida má obvykle tyto projevy:

  • celková slabost
  • bolest v krku
  • suchý dráždivý štěkavý nebo kokrhavý kašel
  • chrapot
  • obtížné mluvení, přechodná ztráta hlasu
  • nucení na odkašlávání
  • oteklá sliznice znesnadňující dýchání a polykání
  • pískání při dýchání
  • blednutí, promodrávání (při akutním záchvatu)

Ke zhoršení dušnosti obvykle dochází pozdě v noci, když otok hrtanu způsobí dušení. Obzvláště když se to přihodí dítěti, může to vypadat obzvláště kriticky.Proto při jakémkoliv zhoršení obtíží nebo pokud se dítě začíná dusit, tj. obtížně dýchá nebo promodrává, raději okamžitě volejte sanitku nebo jeďte na pohotovost.

Jak se diagnostikuje laryngitida?

Laryngitida se diagnostikuje pohledem do krku - laryngoskopií, kde lékař uvidí zduření hlasivek a sliznice hrtanu. Dále se provede rozbor krve, který prokáže zvýšenou sedimentaci a známky zánětu. Bude-li mít lékař podezření na doprovodnou bakteriální infekci při virovém zánětu hrtanu, může vám udělat výtěr z krku a pak nařídit mikrobiologické vyšetření.

Jak se léčí laryngitida?

Laryngitidu cíleně léčit nelze. Pomůže vám hlasový klid a inhalace. Můžete si vzít paralen nebo ibalgin na snížení teploty a zmírnění bolesti. Při úporném kašli si nechte na noc předepsat léky tlumící kašel jako je Stoptussin. Užitečné je mít také v lednici čípky, které okamžitě sníží otok hrtanu - ty je třeba si nechat předepsat lékařem.

Laryngitida u dětí - první pomoc

Průběh laryngitidy u dětí může být velmi dramatický. Dojde-li k akutnímu záchvatu, zachovejte klid a udělejte toto:

  1. Otevřete okna dokořán - udělejte průvan
  2. Pověste k postýlce mokrý ručník nebo zapněte zvlhčovač vzduchu
  3. Na krk dejte plínu namočenou ve studené vodě
    a tu lehce přikryjte suchou látkou pro snížení otoku. Obklad vyměňte po 15 minutách.
  4. Zklidněte dítě svou blízkostí
  5. Posaďte dítě, bude se mu lépe dýchat.
  6. Podejte mu paralen nebo panadol

 

Prevence laryngitidy

Laryngitidě se dá předcházet těmito způsoby:

  • zvlhčujte doma vzduch
  • Nekuřte a nepijte alkohol. Nebo to aspoň omezte.
  • Sportujte a otužujte se.
  • Dopřejte namáhaným hlasivkám oddech, nešeptejte.
  • Pijte min. 2 litry denně.
  • Cumlejte kyselé bonbóny nebo žvýkejte žvýkačky.

Jak již bylo řečeno na začátku, ačkoliv laryngitida není nic vzácného, jedná se o vážné onemocnění, které není radno podceňovat. Pokud si nebudete vědět rady, nebo pokud se stav vašeho dítěte ani po poskytnutí první pomoci nezlepší, okamžitě volejte sanitku.

Laryngitida - zdroje a související články

O nemocech: Laryngitida



Související články

Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu

Jak se zbavit dudlíku?

Dětské nemoci: Aftózní stomatitida

Jak přimět dítě k čištění zubů

Jak naučit dítě na nočník

Očkování proti žloutence typu A

Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence

Mrkněte taky na...