Ženy v těhotenství zažívají návaly ospalosti i nespavosti. Jedná se o přirozené projevy těhotenství, ale to neznamená, že se s nimi nedá nic dělat. V tomto článku se dozvíte, jak bojovat s nespavostí v těhotenství, v jaké poloze je nejlepší v těhotenství spát a jak se bude Váš vztah ke spánku měnit v průběhu celého těhotenství.

Dobrý spánek ženy je jedním z příznaků dobré fyzické a psychické adaptace na těhotenství. Těhotné ženy by měly spát alespoň 8 hodin denně, a je-li to možné nejméně jednu hodinu během dne.

Problémy se spánkem v těhotenství

Nesnadné usínání nebo časté noční buzení se zažívá dle světových studií v těhotenství zhruba 30 % nastávajících maminek. Dotazované ženy přiznávají častější problémy se spánkem spíše v druhé polovině těhotenství. Tato skutečnost může být způsobena pohyby miminka v břiše a s většími proporcemi těla. Situaci neusnadňuje ani tlak na močový měchýř s následným vstáváním na toaletu. Nedostatečný a špatný spánek může být způsoben i neklidnými sny.

Řešení problému se spánkem v těhotenství

Kvalitnější spánek v těhotenství Vám mohou pomoci zaručit následující tipy:

  1. Omezte pití před spaním. Během dne dodržujte zvýšený pitný režim, ale před spaním přijem tekutin omezte, docílíte tak snížení frekvence nočního močení.

  2. Necvičte před spaním. Pohyb v těhotenství Vám určitě prospěje, ale cvičení v druhé polovině dne Vám zvýší hladinu adrenalinu a výsledkem může být probdělá noc.

  3. Omezte stres. Je jasné, že to se lehko řekne a hůř udělá. Ale zkuste si třeba něco příjemného přečíst před spaním nebo navštívit profesionála.

  4. Zaveďte si rutinu. Pokuste si vybudovat příjemný večerní stereotyp, šálek čaje, dobrou knihu, masáž od partnera, cokoliv vás dobře naladí.

  5. Spěte ve správné poloze. Bez ohledu na vaše osobní preference byste ve 3. trimestru měly spát na levém boku (viz výše).

  6. Předcházejte pálení žáhy. Pokud trpíte na pálení žáhy, spěte s hlavou podloženou polštářem a vyhýbejte se kořeněným, kyselým a smaženým jídlům, které problém jen zhoršují.

  7. Zdřímněte si během dne. Dopřejete-li si odpoledne půlhodinku spánku, bude se vám pak lépe usínat, protože budete méně unavené.

  8. Pořiďte si polštáře. Vaše měnící se tělo vyžaduje lepší podporu, většina těhotných upřednostňuje spánek na boku s jedním polštářem pod kolenem a dalším pod břichem.

  9. Dodržujte těhotenský jídelníček. Omezte nebo úplně vynechejte ze svého jídelníčku kofein a alkohol. Pokud vám bývá špatně, nepřejídejte se a jezte častěji menší porce.

  10. Požádejte o pomoc lékaře. Pokud nic z výše uvedeného nezabere, nestyďte se požádat svého lékaře o pomoc. Nedostatek spánku vám a vašemu dítěti ublíží více.

Vylepšit svou pohodu můžete i aromalampou s levandulovým olejem nebo olejem z meduňky nebo vhodnou kosmetikou. Takové natírání bříška dobrou emulzí s vitamíny nebo pleťovým mlékem organismus zklidní, pokožka je vláčná a máte ze sebe příjemný pocit.

Jak spát v těhotensví?

S tím jak vaše miminko roste a těžkne, může se vám zdát spánek na břiše nepříjemný nebo dokonce technicky nemožný. Když pak ležíte na zádech mohou nastat pocity nevolnosti a dušení, když děloha stlačuje močový měchýř a velké břišní cévy, takže krevní oběh je narušen a dýchání je ztíženo. Při poloze na zádech ve III. trimestru navíc hrozí stlačení velké duté žíly vedoucí krev z dolní poloviny těla zpět k srdci, která prochází vpravo od dělohy.

Proto se od třetího trimestru doporčuje spát na levém boku. Budete se možná cítit pohodlněji, když si pravé koleno podložíte polštářkem. Možná vám to zpočtáku nebude připadat pohodlné, vaše tělo se brzy přizpůsobí a vy budete vědět, že tak děláte to nejlepší pro sebe i své dítě.

Spánek v I. trimestru těhotenství

Na začátku těhotenství možná budete pociťovat nepřekonatelnou potřebu spánku v libovolné denní době. Nejde o nic výjimečného. Příčinou jsou hormonální změny, jimiž prochází váš organismus, a neznamená narušení zdraví.

Tendence k ospalosti může někdy přinášet problémy, zejména pokud pracujete venku. Obvykle vymizí ke konci 3. měsíce. Je-li to možné, spánku se příliš nebraňte. Příroda si to stejně zařídila tak, že těhotné ženy zatouží po klidném životě a vyhýbají ponocování.

Některé ženy zažívají v prvních třech měsících těhotenství naopak období neklidných nocí. Důvodem mohou být obavy, že své dítě nebudete mít dost ráda, začátek zcela jiného života ap. Úzkosti tohoto typu jsou zcela normální.

Spánek v II. trimestru těhotenství

Na začátku druhého trimestru těhotenství se vše zklidní. Nepříjemnosti počátečních měsíců, jakou jsou nevolnosti a úzkosti ustanou, do potíží posledních měsíců ještě zbývá nějaký čas. Bříško těhotné se zaobluje a brzy ucítíte, jak se děťátko hýbe.

To vše přispívá k vytvoření pocitu uspokojení, který umožňuje klidnější spánek. Tím spíše, že ještě můžete spát v libovolné poloze, včetně polohy na břiše; plod se přizpůsobuje jakékoliv pozici a v žádné není stlačen tak, aby byl omezován.

Spánek v III. trimestru těhotenství

Od 5. nebo 6. měsíce začíná opět přituhovat. Obtížně se Vám bude hledat pozice pro pohodlný spánek, v noci Vás mohou trápit křeče, zdát se hodně snů, případně budit pohyby děťátka. To vše je důvodem, proč je závěr těhotenství často spojen s nespavostí. Ta však nemá žádný vliv na plod, který má svůj vlastní rytmus spánku a bdění. Únava Vás bude nutit, abyste v maximální možné míře odpočívala během dne. Když se vám přesto nepodaří usnout, může vám lékař předepsat slabé uklidňující či uspávací léky, aby se vaše únava před porodem nezvýšila na neúnosnou míru.

Jsou-li potíže se spánkem jen mírnějšího rázu, můžete se pokusit je mírnit pomocí bylinných čajů. Doporučuje se kořen kozlíku lékařského – v lékárnách můžete koupit i kozlíková dražé – a nať meduňka lékařské. Dobrá čajová směs pro uklidnění je z kozlíku, meduňky a máty peprné ve stejném poměru.

Můžete využít i přírodní kosmetiku – éterické oleje přinášejí tělesnou úlevu, harmonizují psychiku a emoce. Pomůže vám i masáž provedená osobou, která má znalosti a zkušenosti s těhotnými. Při neodborně provedené masáži by mohly nastoupit křeče nebo dokonce děložní stahy, pak hrozí až potrat nebo předčasný porod.

Sny v těhotenství

I když nemusíte trpět žádnými fyzickými potížemi, mohou být vaše noci rušné díky snům. Díky změnám probíhajícím v organismu, je těhotenství obdobím velmi bohatým na sny, které se někdy mění v noční můru, a v nichž se odrážejí nejrůznější podvědomé obavy: strach z porodu, z narození postiženého dítěte, z toho, že špatně zvládnete své mateřství. Tyto obavy jsou přirozené a nemusíte se o nich bát hovořit s lékařem nebo při sezeních v rámci předporodní přípravy.

V posledních měsících těhotenství mívají některé těhotné ženy sny, které je znepokojují, vyjadřují jejich pocity a obavy, že se přihodí něco zlého jim nebo jejich dětem. Mohou to být sny o potratu či narození mrtvého dítěte.

Sny, noční můry a myšlenky mohou vyjadřovat nepřátelství vůči nenarozenému dítěti, které se chystá ovládnout život matky, narušit její soukromí a zaběhlé zvyklosti. Sny tedy mohou vyjadřovat pocity, se kterými se těhotná nedokáže vyrovnat nebo si je neuvědomuje. Každopádně byste tyto sny neměla brát vážně a cítit se provinile nebo ustrašeně.

Pohyby dítěte v noci

Ke konci těhotenství se dítě více hýbe a jeho pohyby vás mohou budit uprostřed noci. Bohužel na to není žádný lék. Ale buďte klidná. I miminko, které je v noci velmi aktivní, může docela dobře být kojencem, který bude v noci klidně spát.

Zdroje

Porodnice.cz: Spánek těhotné

Špatný spánek v těhotenství? Máme řešení!

iDnes.cz: Deset tipů pro lepší spánek v těhotenství


Související články:

Co je polycystický vaječník a jak ho léčit?

Alkohol v těhotenství

Amniocentéza - odběr plodové vody

Jak snížit bolest při porodu?

Rh-faktor negativní a jeho vliv na těhotenství

Mrkněte taky na...